Internetový pořad A DOST zadal testování tradičních i novodobých cigaret v nezávislých akreditovaných laboratořích Vysoké školy chemicko-technologické u týmu uznávané prof. Hajšlové, který se soustředil na karcinogenní látky třídy 1A benzoapyrenu, chrysenu a dalších polycyklických aromatických uhlovodíků. Výsledky nejsou překvapivé a v podstatě potvrzují vše, co víme od výrobců a z jiných studií.
Srovnání všech modelů IQOS v katalogu
IQOS komunita cestovatelů
Reálné zkušenosti uživatelů IQOS z dalších zemí.
U IQOS testování v podstatě nedetekovalo benzoapyren vznikající hořením. Zajímavé je, že v páře z konkurenčního GLO ho malé množství zaznamenáno bylo, z čehož lze laicky dovodit, že díky zahřívání náplní NEO stick z vnějšku opravdu dochází k napalování papíru, což jsme mu vyčítali už během naší recenze GLO.
Naměřené obsahy látek v IQOS na screenu z pořadu A DOST
Stejně zajímavé bylo srovnání obsahu nikotinu. Pára z IQOS obsahuje srovnatelné množství nikotinu jako běžná cigareta, zatímco z GLO je výtěžnost výrazně nižší. Spravedlivě je však potřeba dodat, že testována byla varianta NEO stick Navy, ale na trhu je nyní v omezené míře i varianta Intense, která je alespoň pocitově silnější.
Celkově lze shrnout, že užívání nikotinu všemi způsoby nikdy není nikdy bez rizika, všechny druhy obsahovaly různé přírodní i syntetické aromatické látky, které nekuřák do těla nedostává. Elektronická cigareta, IQOS a GLO však odstraňuje především nejhorší rakovinotvorný benzoapyren a chryzen, u kterých je prokázaná vazba na rakovinu plic.