Nezávislý web, Philip Morris Products S.A. ho neautorizoval, nepřevzal nad ním záštitu ani ho jinak neschválil.

JAK KOUPIT IQOS SE SLEVOU

Revoluční systém užívání tabáku koupíte se slevou od nás levněji.

Revoluční systém užívání tabáku koupíte se slevou od nás levněji.

Srovnání IQOS a konkurenční GLO od British American Tobacco, jak fungují a který je lepší

Dvě největší tabákové společnosti se pokoušejí zavést vlastní systém ohřívání tabáku, jako budoucí náhradu rakovinotvorného spalování u kouření. V čem se odlišují a je pro dva systémy na trhu prostor, mohou vedle sebe přežít?

Elektronické cigarety jsou budoucností kouření. První vlnu zájmu vzbudily vaporizéry plněné tekutou náplní, zájem o ně v současnosti spíše klesá. V některých zemích narazily na omezení legislativy (např. Thajsko je trestá vězením), jinde se cíleně zpochybňují zdravotní účinky. I přesto jsou odhadované tržby okolo 5 miliard dolarů ročně.

 

E-cigareta spaluje tabákový průmysl

Ačkoli e-cigarety produkují ve srovnání s hořením cigaret prokazatelně minimum toxických chemických látek a jsou výrazně levnější na používání, nejsou bez chyby a neposkytují uživateli stejný zážitek jako kouření spalováním. Zahřívání tekutých náplní, tzv. liquidů, je méně pohodlné, vyžaduje každodenní péči a podle většiny kuřáků chybí výsledný zážitek z kouře. Výrobci na to zareagovali zvýšením objemu páry, což společně s vůní stovek příchutí extrémně obtěžuje okolí. 

 

Na pomoc přichází vaporizer marihuany 

Zejména pro uživatele marihuany vyvinula skupina nadšenců v Irsku vaporizér pevných částic, ohřívající namísto tekutých náplní v malé nádržce nasypané drcené byliny nebo tabák. Ohříváním nádržky na teplotu 250-350°C dochází k uvolňování aromatických látek nebo nikotinu pro vdechování. Inhalovat lze nejen drogy, ale i léčivé byliny jako heřmánek nebo meduňku.  

 

Po letech experimentování výrobců cigaret a hledání náhradních zdrojů příjmů za stále více omezované cigarety se ukázalo vapování tabáku jako východisko, jak vyhovět stále přísnějším zdravotním normám a vylepšit si pověst, aniž by jejich business zaniknul. Philip Morris International a British American Tobacco dotáhli za miliardových investic technologii ke každodenní použitelnosti a uvedli na trh IQOS a konkurenční GLO.

IQOS vs. GLO, teplo na konci tunelu

IQOS a GLO jsou si velmi podobné a liší se jen v technickém provedení. Tabák nespalují, ale ohřívají speciální tabákové náplně podobné cigaretám, ve kterých za teploty 280-350°C vzniká z glycerinu vodní pára a stává se nosičem uvolněného nikotinu z tabákové směsi pro vdechování. IQOS i GLO plní hlavní cíle, podle studií vzniká při zahřívání tabáku až o 95% méně škodlivin než při hoření, kuřák má velmi podobný zážitek a výrobce bude nadále vydělávat na výrobě náplní se shodnou cenou jako cigarety. 

IQOS i GLO je až o 95% zdravější a současně nutí kuřáka kupovat si náplně v ceně cigaret. Všichni mohou být spokojeni.

Ohřívání tabáku je propagováno jako zdravější kouření, ve většině států je na něj ale pohlíženo jako na kouření tabákových výrobků a je zatíženo podobnou spotřební daní. Oba výrobci před sebou mají dlouhou cestu, aby prokázali nízkou zdravotní závadnost, což bude o to složitější, že jsou po letech mlžení okolo kouření velmi málo důvěryhodní. 

 

První byl IQOS a válcuje konkurenci 

Philip Morris (PM) byl se svým IQOS na trhu první, uvádí, že do jeho vývoje investoval až 3 miliardy USD a prosazuje ho na trh drahou masívní kampaní. Prodej zahájil s obrovským úspěchem v Japonsku, později přibylo Švýcarsko, Itálie, Rusko a dnes se prodává ve více než 24 zemích světa a v dalších, včetně USA, se schvaluje. Britská vláda ho dokonce doporučila jako náhradu cigaret.

Co je IQOS a jak funguje

IQOS sází na dvě oddělená zařízení, samostatná dobíječka slouží jako pouzdro pro nahřívač (holder) ve tvaru doutníku, do kterého se zasouvají zkrácené náplně HEETS, dříve Marlboro nebo Parliament (seznam všech příchutí). HEETS obsahují rozemletou směs tabáku napuštěnou glycerinem, zamáčknutím do holderu se nabodnou na žhavící čepel a ohřívají se zevnitř za teploty 350°C. Holder se po vykouření náplně vrací do dobíječky a po 4 minutách je připravený na další použití.

GLO je pozadu v prodeji i zážitku

British American Tobacco (BAT) šlo jinou cestou, experimentovalo s mnoha variantami. Má na trhu běžnou elektronickou cigaretu iFuse, plněnou tekoutou směsí glycerinu a tabáku, která však v záplavě čínských konkurentů nemohla výrazně uspět. 

 

Na několik málo trhů proto uvedla vaporizér GLO, pracující na stejném principu jako IQOS. GLO je velmi podobné větší elektronické cigaretě. Náplně KENT jsou také směsí tabáku a glycerinu, velké jako slim cigareta, vkládají se přímo do zahřívače ve velikosti krabičky cigaret a ohřívají z vnějšku za teploty 280°C. Podle uživatelů mají díky tomu méně dokonalé uvolňování páry a horší zážitek, na druhou stranu GLO není nutné pravidelně čistit jako IQOS, ve kterém zůstávají zlomky tabáku.

GLO je velké a těžké, déle vydrží nabité a méně se čistí, ale zážitek z kouře je podle uživatelů lepší v IQOS

BAT zatím investuje výrazně méně prostředků do rozšíření GLO do světa a protože IQOS sklízí v České Republice velký úspěch, spekuluje se o jeho uvedení v roce 2018.

 

Budoucnost cigaret je bez kouře

Vypůjčené heslo od Philip Morris a úspěch jeho IQOS straší tabákové výrobce, všichni proto experimentují s náhradami, aby si zachránili holý krk pro budoucnost. Japan Tabacco vyvíjí vlastní Ploom Tech, Reynols American má nejúspěšnější e-cigaretu Vuse (36% trhu v USA) a pokouší se vylepšit svůj nepovedený Eclipse ve spolupráci s BAT pod názvem Revo, ve kterém by v jednorázových cigaretách tabák zahřívala uhlíková špička. Podobný produkt má i Philips Morris, o budoucnosti jeho TEEPS jsme už psali, je nejpodobnější běžné cigaretě. 

Patří do rubriky: Recenze
Upravit

IQOSmag Youtube

Novinky

Vláda chce opět zdražovat zahřívaný tabák až o 15 Kč na krabičku, cigarety přitom zdraží minimálně

0

Ministrině financí Alena Schillerová se pokusila přes poslance Jana Volného (ANO) protlačit do projednávání daňového balíčku pro příští rok zvýšení spotřební daně na zahřívaný tabák o nehorázných 79%, tedy cca 15 Kč na krabičku, přitom cigarety by nadále podléhaly jen dříve schválenému zvýšení o 5% ročně. 

comments powered by Disqus