Ve vývojovém centru IQOS Cube pracuje 300 vědců a 130 inženýrů s cílem zajistit užívání nikotinu s co nejnižší škodlivostí pro zdraví. I když je IQOS o až 95% méně škodlivý než klasická cigareta, jak prokázala např. nezávislá švýcarská studie, užívání nikotinu stále není bez zdravotních rizik. Ve vývojovém centru tedy pracují s pojmem "reduced risk", který znamená "snížené riziko".
Naše dojmy z návštěvy vývojového centra IQOS v Švýcarsku
IQOS komunita cestovatelů
Reálné zkušenosti uživatelů IQOS z dalších zemí.
Aktivní kouření
Při kouření klasické cigarety člověk vdechuje v kouři okolo 6000 látek, mezi nimi i pevné částice uhlíku ze spalování, kterým se nejvíce připisuje podíl na vzniku rakoviny. Desetiletý výzkum aerosolu ze zahřívání HEETS v něm prokázal jen 500 látek a především žádné pevné částice.
Přesto nám během exkurze opakovaně připomínali, že žádné užívání tabáku není bez rizik a nejlepší způsob, jak se jim vyhnout, je přestat kouřit. A ani s IQOS jste úplně nepřestali kouřit.
Soustavný výzkum vlivu IQOS na zdraví
Vývojáři IQOS v Japonsku provedli tříměsíční test, ve kterém zjišťovali tzv. "reduced exposure", přeloženo jako "snížené vystavení (testované látce)". Celkem 160 účastníků bylo rozděleno na tři skupiny, u kterých měřili obsah testované látky v těle za každý den po celé tři měsíce. V USA poté proběhla podobná kontrolní studie expozice IQOS.
- První skupina pokračovala v kouření cigaret
- Druhá přešla z cigaret na IQOS
- Třetí skupina přestala kouřit
Obsah některých škodlivých látek v cigaretách u testovaných skupin:
Benzen
U kuřáků, kteří pokračovali v kouření, zůstala hladina benzenu poměrně stabilní. U kuřáků, kteří přešli na IQOS, hladina téměř kopírovala stav kuřáků, kteří úplně přestali s kouřením.
Oxid Uhelnatý
U Oxidu uhelnatého je výsledek skoro stejný jako u Benzenu. Zajímavostí ale je, že mezi prvním a druhým dnem je obsah oxidu uhelnatého v těle uživatele IQOS dokonce nižší než u kuřáka, který úplně přestal kouřit.
Akrolein
Ukázalo se, že obsah Akroleinu v těle uživatele IQOS je vyšší, než u člověka, který přestal kouřit. Akrolein je chemická látka, která sice není podezíraná z rakovinotvornosti, ale je škodlivá.
Butadien
V případě Butadienu se opět ukázalo, že IQOS téměř kopíruje abstinenci.
IQOS komunita cestovatelů
Reálné zkušenosti uživatelů IQOS z dalších zemí.
Pasivní kouření
Ve vývojovém centru se také provádějí testy na kvalitu vzduchu a obsah látek v místnosti během užívání IQOS. Byly prováděny v prostředí, které připomíná běžně vybavené prostory, s různou mírou odvětrávání, podle stanovených zákonných předpisů.
Při měření kvality vzduchu po použití IQOS naměřili 22 znečišťujících látek, z nichž 20 nepřevyšovalo úroveň, která je ve vzduchu běžně přítomná. Zbylé dvě látky jsou nikotin a acetaldehyd. V porovnání s kouřem z cigaret však byla úroveň nikotinu 250x nižší a acetaldehydu 40x nižší.
Množství expozice testovaných látek z IQOS do okolí
Různá kvalita nezávislých studií
Během exkurze se diskutovalo také o různé úrovni zveřejňovaných nezávislých studií některých vědeckých pracovišť a univerzit. Testování škodlivých látek z kouření vyžaduje spoustu času a velmi drahé vybavení, kterými jsou vybavena jen málokterá pracoviště. Podle Philip Morris se díky tomu často publikují zavádějící výsledky vzniklé na základě nevhodných testovacích postupů.
V závěru je potřeba znovu připomenout, že i IQOS není bez rizik. Nejlepší způsob, jak je jim předcházet, je tabák úplně přestat užívat. Vědci v IQOS Cube však díky svému dlouholetému zkoumání považují za prokázané, že je IQOS zásadně méně škodlivý než klasické cigarety.