Sledujte recenze na našem youtube kanálu IQFAN magazín !
  Sledujte recenze na youtube IQFAN !

JAK KOUPIT IQOS SE SLEVOU

Přečtěte si, jak koupit IQOS levněji o 200 Kč s naším slevovým kódem.

Přečtěte si, jak koupit IQOS levněji o 200 Kč s naším slevovým kódem.

Recenze GLO s náplněmi Neo versus IQOS s HEETS, co je lepší ze zkušenosti?

První srovnávací recenze a zkušenosti z testování GLO, konkurenční elektronické cigarety od British American Tabacco. Jak obstála během testu nehořící cigareta, která stojí stejné peníze? 

0

Na našem Facebooku se postupně začínají objevovat zkušenosti uživatelů IQOS, kteří ochutnali GLO od British American Tabacco. Na jaře jsme zveřejnili první srovnání GLO s IQOS, nyní jako první přinášíme naše zkušenosti z týdenní srovnávací recenze, postupně budeme do článku doplňovat zkušenosti dalších členů. Na konci článku také najdete doplňující informace získané dlouhodobějším testováním. 

 

GLO se začalo prodávat koncem září 2018 stejně jako IQOS přes obchodní zástupce a v prodejnách Valmont, Geco a Relay. Zachovává si naprosto stejnou cenovou politiku, u obchodních partnerů je ho možné zdarma otestovat s nákupem 6 krabiček náplní NeoStick za 200 KčStandardní cena GLO je 2700 Kč, jako Starter Pack pro nové zákazníky ho lze pořídit s kartonem náplní za 1700 Kč.

Náplně Neo pro GLO

Náplně se nazývají Neo stick designed for GLO, cena je 100 Kč, v kartonu 200 ks se slevou za 900 Kč. Jsou běžně dlouhé, vypadají jako super slim cigarety plněné skutečným řezaným tabákem směsi Dunhill, které se dokonce v zahraničí dají zapálit a vykouřit jako běžná cigareta (ovšem tak na dvě potáhnutí shoří jak papír), v ČR jsou ale právě z tohoto důvodu obalené hliníkovou fólií, která zapálení brání.

IQOS komunita cestovatelů

Reálné zkušenosti uživatelů IQOS z dalších zemí.

4 příchutě Neo pro GLO:

 • Navy Blue - čistě tabáková chuť
 • Electric Yellow - intenzivní citrusová příchuť
 • Electric Green - mentolovo mátová příchuť
 • Electric Purple - lesní ovoce (něco jako borůvka HEETS Purple)

Příchuť Electric Purple se na trhu objevila o týden později a otevřela žhavé internetové diskuze o nedostupnosti stejné příchutě pro IQOS, nabízené v Rusku a Ukrajině, se kterou Philip Morris nechtěl provokovat EU. Ačkoli se na HEETS přímo nevztahuje směrnice o zákazu prodeje ochucených cigaret, BAT se evidentně střetu neobává a použil ji jako konkurenční výhodu. Během podzimu by měla dorazit ještě intenzivnější varianta tabáku, zřejmě jako reakce na zahájení prodeje HEETS Sienna Label

Náš FB člen Bronislav Kuban k chuti GLO říká: Chutnal jsem tabák - dobrý, mentol je pro mě lepší u IQOS. Čištění super, žádná planžeta, cigareta se zahřívá po celém obvodu zvenčí, takže nedochází ke znečištění. Myslím, že zkusit za těch 200,-Kč by měl každý.

Jak funguje GLO

Výraz kouření opět není příliš na místě, jde také o zahřívání, rozdíl je však ve způsobu a teplotě. Náplně Neo se volně zastrkávají přímo do základny GLO, která se drží po celou dobu v ruce, je o něco menší než základna IQOS, ve čtyřech metalických barvách, Gold, Silver, Black a Pink. Dobíjí se přímo, síťovou nabíječkou s hodně krátkým kabelem microUSB.

GLO nemá nahřívací planžetu, uvnitř základny je žhavící komora se dvěma tělísky, které se spouštějí ve dvou vlnách o teplotě cca 250°C. Díky tomu se komora méně špiní a není ji potřeba čistit tak často, jako u IQOS s teplotou 350°C. Není však pravda, že se nešpiní vůbec, součástí balení je kartáček, kterým výrobce doporučuje odspodu otevírací komoru čistit. Náplň se narozdíl od IQOS ohřívá zvnějšku, na zahraničních fórech se díky tomu hovoří o větším uvolňování škodlivin z papírku, což výrobce vyvrací, ale studie k tomu dostupná není. Faktem je, že chuť páry kazí podivná pachuť spáleného papíru náplně, která je po dokouření po celé délce značně ožehlá. 

 

Jak se kouří GLO

Náplň v GLO není nijak fixována a je hodně volně vložená, jde velmi snadno vytáhnout, máte pocit, že když GLO otočíte k zemi, vypadne a velmi často se nám stávalo, že se přilepila ke rtům a vytáhla ven. Nepříjemné také bylo, že není úplně zřejmé, jak hodně náplň do GLO zastrčit, větším tlakem se dá zamáčknout až úplně dovnitř.

 

Po stisknutí efektního tlačítka a zavibrování trvá nažhavení náplně cca 35 sekund, kdy na tlačítku přibývají kontrolky a se zahřátím na provozní teplotu znovu lehce zavibruje. Uživateli IQOS přijde doba nekonečná, netrpělivě jsme začínali příliš brzo naprázdno. Náplň lze potahovat v neomezeném počtu po dobu 3,5 minuty, což je oproti IQOS s 6 minutami nebo 14 potaženími poměrně málo, měli jsme pocit nedokouření, což rozhodně není příjemné, když uvážíme, že mnoho uživatelů IQOS si už tak stěžuje, že je klasická cigareta "hutnější".

 

Používání GLO mě osobně není příjemné, ačkoli se téměř schová do chlapské dlaně, má nepravidelný tvar a je oproti příjemně malému "doutníčku" u IQOS poměrně těžké. Nezdá se to, ale prostě se pronese. Faktem ale je, že u GLO odpadá veškerá manipulace, vracení do nabíječky, operací je méně a to se při každodenním užívání cení. Nikdy jsem si příliš neoblíbil slim cigarety, protože mi filtr přišel do úst příliš tenký, stejně nepříjemné jsou mi NeoStick. Celkově mám při používání dojem jako z kouření velké elektronické cigarety. 

Výdrž baterie GLO vs. IQOS

IQOS má vydržet přibližně na 20 náplní, v praxi máme odzkoušeno i o dost více, možná 30. Samotný holder se dobíjí po každé cigaretě 4 minuty, každou desátou s automatickým čištěním planžety 6 minut. To někdy otravuje. 

 

Oproti IQOS dobíjíte s GLO jen jedno zařízení, na nic nečekáte, můžete kouřit jednu za druhou. O dobíječku si řekne přibližně po krabičce a půl, což pro mě bylo na celý den málo, takže bych stejně musel mít na den dva kusy jako IQOS. 

 

Jak chutnají náplně Neo

Hutnost kouře je asi nejzásadnějším rozdílem Neo oproti HEETS. Natahovaná pára je přibližně stejně teplá, možná chladnější, ale během testu nám nepřinesla stejný požitek. Přibližně první tři potažení chutnají skvěle, mají sice pocitově menší intenzitu, ale dobrou chuť. Následně jako by tabák ztrácel sílu. Přibližně po minutě se spustí druhé nahřívací tělísko v horní části, poznáte to tak, že se změní chuť a zvýrazní se pocit, že pára obsahuje spálený papír. 

 

Že nejde jen o dojem potvrzují i sami uživatelé, ale především viditelně ohořelé použité náplně, krycí papírek je zahnědlý, někdy i vysloveně ohořelý. Menší intenzita potažení i slábnoucí poměrně dobrá chuť tabáku mnoha lidem vadit nemusí, ale zřetelná pachuť spáleniny mě osobně v přechodu na GLO zabrání. 

 

Běžně mám rád mentolky, Neo Electric Green mají nádech po mintu a zřejmě máty, nejsou stejné jako HEETS Turquoise a ve spojení s podivnou chutí, které říkám spálený papír, mi nesedly. Electric Yellow jsou zřetelně citrusové, to zrovna není můj šálek kávy, ale někomu to oproti HEETS může vysloveně vyhovovat, protože mají citrus spíše jen v popisu výrobce a trochu cítit kyselost je leda ke konci potahování. Nejvíce mě nakonec oslovily Navy Blue, hodně voní po dobrém tabáku a zpočátku tak i chutnají, záhy však přijde popsaná pachuť.

 

Závěr: Co je lepší, GLO nebo IQOS?

Jsem pro IQOS nadšený, takže jsem očekával, že GLO rovnou zavrhnu, přesto jsem se vynasnažil přistupovat k testování bez předsudků a dal mu týden čas, aby mě přesvědčilo. V redakci testujeme tři kusy, první se nedočkalo ani druhého dne a skončilo zpět v krabičce, druhé dva se nás dál snaží statečně přesvědčit. Kolega přechod ke GLO stále nezavrhuje, pro mě však existuje několik důvodů, proč nepřejít ke konkurenci, IQOS mi připadá prostě výrazně lepší. 

 

Výhody GLO vs. IQOS

 1. Moderní vzhled, atraktivní barvy
 2. Jedno zařízení bez nutnosti manipulace
 3. Na první dojem se zdá kvalitní dílenské zpracování
 4. Menší znečištění téměř bez nutnosti čištění

 

Nevýhody GLO vs. IQOS

 1. Výrazně slabší pára a požitek z kouření
 2. Druhá polovina náplně se zdá "připálená"
 3. Větší a těžší zařízení do ruky při kouření
 4. Náplně stejně dlouhé jako cigarety jsou neskladné

 

Z výčtu je jasné, že současného uživatele IQOS bude mít GLO docela problém oslovit. Potvrzují to i světová čísla, v Japonsku, kde má elektronická cigareta nejvýznamnější pozici, má po dvou letech velmi malý tržní podíl okolo 5%, v Jižní Koreji je to asi 10% oproti IQOS se 45%, Rumunsko nás předběhlo asi o měsíc a zatím oslovilo podle odhadů 2% uživatelů IQOS. Od příštího týdne bude GLO i v Polsku, o uvedení na Slovenský trh zatím nejsou žádné informace. 

 

Aktualizace po dalším týdnu s GLO

Porovnáváním s IQOS jsem došel k názoru, že nepříjemná pachuť zejména ke konci ohřívání zřejmě nemusí být ze spáleného papíru, ale i z nedostatečně prohřátého tabáku, protože podobný dojem mám z HEETS, pokud je potahuji na začátku příliš brzo před úplným ohřátím. To by znamenalo, že 240°C u GLO není úplně dostačující a vysvětlovalo by to, proč IQOS žhaví víc i za cenu, že se musí víc chladit.

Patří do rubriky: IQOS NOVINKY
Upravit

IQFAN magazín Youtube

JAK KOUPIT IQOS SE SLEVOU

Revoluční systém užívání tabáku koupíte se slevou od nás levněji.

Revoluční systém užívání tabáku koupíte se slevou od nás levněji.